ACC 206 Week Three Assignment

ACC 206 Week Three Assignment

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

 

  Please complete the following five exercises below in either Excel or a word document (but must be single document). You must show your work where appropriate (leaving the calculations within Excel cells is acceptable). Save the document, and submit it in the appropriate week using the Assignment Submission button.

 

1.      Overhead application: Working backward

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

The Towson Manufacturing Corporation applies overhead on the basis of machine hours. The following divisional information is presented for your review:

 

Division A

Division B

Actual machine hours

22,500

?

Estimated machine hours

20,000

?

Overhead application rate

$4.50

$5.00

Actual overhead

$110,000

?

Estimated overhead

?

$90,000

Applied overhead

?

$86,000

Over- (under-) applied overhead

?

$6,500

Find the unknowns for each of the divisions.

 

2.      Computations using a job order system

General Corporation employs a job order cost system. On May 1 the following balances were extracted from the general ledger;

 

Work in process           $ 35,200

Finished goods                         86,900

Cost of goods sold       128,700

 

Work in Process consisted of two jobs, no. 101 ($20,400) and no. 103 ($14,800). During May, direct materials requisitioned from the storeroom amounted to $96,500, and direct labor incurred totaled $114,500. These figures are subdivided as follows:

 

Direct Materials

 

Direct Labor

Job No.

 

Amount

 

Job No.

 

Amount

101

 

$5,000

 

101

 

$7,800

115

 

19,500

 

103

 

20,800

116

 

36,200

 

115

 

42,000

Other

 

35,800

 

116

 

18,000

   

$96,500

 

Other

 

25,900

           

$114,500

       
         
         
         
         
         
         
         

 

Job no. 115 was the only job in process at the end of the month. Job no. 101 and three “other” jobs were sold during May at a profit of 20% of cost. The “other” jobs contained material and labor charges of $21,000 and $17,400, respectively.

 

General applies overhead daily at the rate of 150% of direct labor cost as labor summaries are posted to job orders. The firm’s fiscal year ends on May 31.

Instructions:

a.       Compute the total overhead applied to production during May.

b.      Compute the cost of the ending work in process inventory.

c.       Compute the cost of jobs completed during May.

d.      Compute the cost of goods sold for the year ended May 31.

 

 

3.      High-low method
The following cost data pertain to 20X6 operations of Heritage Products:

 

Quarter 1

Quarter 2

Quarter 3

Quarter 4

Shipping costs

$58,200

$58,620

$60,125

$59,400

Orders shipped

120

140

175

150

 

The company uses the high-low method to analyze costs.

a.       Determine the variable cost per order shipped.

b.      Determine the fixed shipping costs per quarter.

c.       If present cost behavior patterns continue, determine total shipping costs for 20X7 if activity amounts to 570 orders.

 

4.      Break-even and other CVP relationships

Cedars Hospital has average revenue of $180 per patient day. Variable costs are $45 per patient day; fixed costs total $4,320,000 per year.

a.       How many patient days does the hospital need to break even?

b.      What level of revenue is needed to earn a target income of $540,000?

c.       If variable costs drop to $36 per patient day, what increase in fixed costs can be tolerated without changing the break-even point as determined in part (a)?

 

5.      Direct and absorption costing

The information that follows pertains to Consumer Products for the year ended December 31, 20X6.

Inventory, 1/1/X6

24,000 units

Units manufactured

80,000

Units sold

82,000

Inventory, 12/31/X6

? units

Manufacturing costs:

Direct materials

$3 per unit

Direct labor

$5 per unit

Variable factory overhead

$9 per unit

Fixed factory overhead

$280,000

Selling & administrative expenses:

Variable

$2 per unit

Fixed

$136,000

 

The unit selling price is $26. Assume that costs have been stable in recent years.

 

Instructions:

a.       Compute the number of units in the ending inventory.

b.      Calculate the cost of a unit assuming use of:

1.      Direct costing.

2.      Absorption costing.

c.       Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using direct costing.

d.      Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using absorption costing.

 

 

 

 

 

 

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything