Ex 16. 2 (Basic Types of Manufacturing Costs)
Into which of the three elements of manufacturing cost would each of the following be classified?
a. Tubing used in manufacturing bicycles.
b. Wages paid by an automobile manufacturer to employees who test-drive completed automobiles.
c. Property taxes on machinery.
d. Gold bullion used by a jewelry manufacturer.
e. Wages of assembly-line workers who package frozen food.
f. Salary of plant superintendent.
g. Electricity used in factory operations.
h. Salary of the nurse in a factory first-aid station.
Ex. 16. 3 (Product Costs and Period Costs)
Indicate whether each of the following should be considered a product cost or a period cost. If you identify the item as a product cost, also indicates whether it is a direct or an indirect cost. For example, the answer to item 0 is “indirect product cost. ” Begin with item a. 0. Property taxes on the factory building.
a. Cost of disposal of hazardous waste materials to a chemical plant.
b. Amounts paid by a mobile home manufacturer to a subcontractor who installs plumbing in each mobile home.
c. Depreciation on sales showroom fixtures.
d. Salaries of security guards in an administrative office building.
e. Salaries of factory security guards.
f. Salaries of office workers in the credit department.
g. Depreciation on the raw materials warehouse.
h. Income taxes on a profitable manufacturing company.
Ex. 16. 5 (Preparing a Schedule of the Cost of Finished Goods Manufactured).
The accounting records of NuTronics, Inc., include the following information for the year ended December 31, 2007.
Dec. 31
Jan. 1
Inventory of materials
$ 24,000
$ 20,000
Inventory of work in process
8000
12000
Inventory of finished goods
90000
80000
Direct materials used
210000
Direct labor
120000
Selling expenses
170000
General and administrative expenses
140000
Overhead is assigned to production at $192,000.
a. Prepare a schedule of the cost of finished goods manufactured. (Not all of the data given above are used in this schedule).
b. Assume that the company manufactures a single product and that 20,000 units were completed during the year. What is the average per-unit cost of manufacturing this product?
Ex 16. 9 (Preparing an Income Statement Using the Cost of Finished Goods Manufactured).
Mayville Company, a sole proprietorship, reports the following information pertaining to its operating activities:
Ending Balance
Beginning Balance
Materials Inventory
$ 20,000
$ 40,000
Work in Process Inventory
29000
60000
Finished Goods Inventory
52000
42000
During the year, the company purchased $30,000 of direct materials and incurred $21,000 of direct labor costs. Total manufacturing overhead for the year amounted to $18,000. Selling and administrative expenses amounted to $60,000, and the company’s annual sales amounted to $200,000.
a. Prepare Mayville’s schedule of the cost of finished goods manufactured.
b. Prepare Mayville’s income statement (ignore income taxes).
Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.
You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.
Read moreEach paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.
Read moreThanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.
Read moreYour email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.
Read moreBy sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.
Read more