Giberson’s Glass Studio

The calculations used and information is presented in the documents following and outlining each recommendation. We find the company to be in positive financial standing, but with large areas of weakness that will require further investigation and action by management.
We will present the following recommendations: 

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Reset Pricing Structure
Use of Part-Time Labor
Time Management Plan
Demonstration Shows
Product Line Expansion

Assumptions:

No other changes (i. e. batch size, production size, labor, etc. )
An increase in Net Income is preferred.

Price per Item Calculations:

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Batch Price-$21. 43
Salary per Working Week-$625. 00
Total Costs per Week-$646. 43
Produced Pounds-39. 3 lbs.

Costs per item:

Patterned Glass-$8. 22 each
Paperweights-$14. 80 each
Wrapped Tumblers-$8. 22 each
Vases-$9. 87 each

Part-Time workers will be completing “cold time” production activities, such as grinding, sanding, and polishing. They will also be packing and shipping, cleaning, clerical duties, and serving customers in storefront. Using part-time labor will allow for increased efficiency and allow products to be created and finished simultaneously, which allows for more production each day.
We suggest adding two part-time employees at $5/hour.

Employee no. 1- Grinding, sanding, and polishing 30 hours per week x ($5. 00 per hour) = $150 per week
Employee no. 2- Clerical work, customer service, cleaning 30 hours per week x ($5. 00 per hour) = $150 per week

Based on the recommendations made during the time management plan, we would like to increase the number of pieces produced, ultimately increasing profitability and reducing waste. Higher production would allow your backlog to catch up and allow for made-to-order products to be considered and produced. Time Management will help you be more aware of your productivity, keep you on task, and help you become the most productive that you can be. Time is money, as it relates to production. Giberson’s Plan of Weekly Production.

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything