Gumball Problem

Three cents is the most Ms.
Hernandez might have to spend to get both her twins the same colored gumballs if there are only white and red gumballs. This is because for the first penny she uses there is a 50% Ms. Hernandez can get a red gumball and a 50% chance she can get a red one. For the second and third she has the same chances. The chart below shows all the possible combinations of gumballs Ms. Hernandez could have gotten. PenniesColor 1st PennyRed 2nd PennyWhite 3rd Penny Red st PennyWhite 2nd PennyRed 3rd PennyWhite 2.
The next day Ms. Hernandez and her twins pass another gumball machine with three colors, red, white, and blue and again her twins want the same color. The most Ms. Hernandez might have to spend is 4 cents. This is because she could get the following: PenniesColor 1stRed 2ndWhite 3rdBlue 4thWhite 3. Seven cents is the most Mr. Hodges might have to spend to get his triplets the same color gumballs at the same three-color gumball machine as Ms.

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Hernandez. This is because he could get the following: PenniesColors 1st pennyBlue 2nd pennyRed 3rd pennyWhite 4th pennyWhite 5th pennyBlue 6th penny Red 7th pennyBlue 4. The next day Mr. Hodges passes a two-color (red and white) gumball machine with his triplets again, they each want the same color. The most Mr. Hodges would have to spend is 5 cents. This is because he can get the following: PenniesColor 1st pennyRed 2nd pennyWhite 3rd pennyWhite 4th pennyRed 5th pennywhite .
The formula I found to solve these problems is: [(# of colors)(of kids)]- [(#of colors)-1]= how much money they need to spend. Ex of formula for question #1 is: [(2 colors)(2 kids)]-[(2 colors)-1]= 3 cents Ex of formula for question #2 is: [(3 colors)(2 kids)]- [(3 colors)-1]= 4 cents Ex of formula for question #3 is: [(3 colors)(3kids)]-[(3 colors)-1]= 7 cents Ex of formula for question #4 is: [(2 colors)(3 kids)]-[(2 colors)-1]= 5 centsI figured this formula out by writing out how kids and colors in each problem and then the maximum amount spent after I found each answer. Ex: Problem 1: 2 kids, 2 colors, max spent: 4. I knew that two this needed to be multiplied and this needed to be subtracted so I did a guess and check until I found the answer.

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything