Incremental Analysis

  
Suzy’s Soups is in the process of preparing a production cost budget for the coming month.

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Actual costs at the end of the current month were:
Production25,000 Jars of soupIngredient cost (variable)$20,000Labor cost (variable)12,000Depreciation (fixed)6,000Other (fixed)1,000Total$39,000
REQUIRED

Using this information, prepare a budget for the coming month. Assume that production will increase to 30,000 jars of soup, reflecting an anticipated sales increase related to a new marketing campaign.
Does the budget suggest that additional workers are needed (each worker can work only 40 hours per week)? Suppose the wage rate is $20 per hour. How many additional labor hours are needed for the coming month? What would happen if management did not anticipate the need for additional labor in the coming month?
Calculate the actual cost per unit at the end of the current month and the budgeted cost per unit for the coming month. Explain why the cost per unit is expected to decrease.

The company is currently producing and selling 325,000 jars of soup annually. The jars sell for $5.00 each. The company is considering lowering the price to $4.60. Suppose this action will increase sales to 375,000 jars.

What is the incremental cost associated with producing an extra 50,000 jars of soup?
What is the incremental revenue associated with the price reduction of $0.40 per jar?
Should Suzy’s lower the price of its soup?

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Use this spreadsheet
Submit your completed assignment by following the directions linked below. Please check the Course Calendar for specific due dates.

Save your assignment as a Microsoft Excel document. (Mac users, please remember to append the “.xslx” extension to the filename.) The name of the file should be your first initial and last name, followed by an underscore and the name of the assignment, and an underscore and the date. An example is shown below:

Jstudent_exampleproblem_101504

Need Help? Click here for complete drop box instructions.
 

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything