INTRODUCTION TO SCIENCE – UNIT 2 DUE : 02.27.2021

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

 

Purpose:

Analyze your own habits to discover more about your own biochemical needs and processes.

Prepare:

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper
  • Download and Save Nutritional Intake Worksheet. Use the table in the worksheet to record your food/beverage intake for 24 hours.
    • Note: If you are uncomfortable sharing your own nutritional intake, please use a friend/family member’s data or pick some common adult meals and record the data for those. Then proceed with the post as if you had consumed those meals yourself. Feel free to reach out to me and we can clarify a plan!

Review:

  • Your Unit 2 Learning Path in Intellipath teaches you about the fundamental aspects of biochemistry and includes information about carbohydrates, proteins, lipids/fats, and minerals that may be helpful in this discussion
  • Want to learn more? Check out links listed below under Readings and Learning Materials.

Reflect:

Some say, “You are what you eat!” Now that you have recorded your food/beverage intake for 24 hours and have been introduced to chemical processes within your body, it’s time to analyze the biological macromolecules (proteins, lipids/fats, carbohydrates, and nucleic acids) in the foods you eat.

Biological Macromolecules in the Foods You Eat

Write:

  • Step 1: You should have already downloaded the Nutritional Intake Worksheet and tracked your food/beverage intake for 24 hrs.
  • Step 2: Complete the rest of the worksheet and save it. You will attach this to your post.
    • Tip – In the table where you recorded the foods/beverages you consumed, you will also fill in the nutritional content for each (see example below).

  • Step 3: Within the Discussion Board area, respond to the following questions. Be substantive and clear and use the information from your worksheet to support your answers to the questions.
    • Which nutrient do you eat the most of? Note, calories are not considered a nutrient!
    • How does your overall food intake match what is recommended for you?
    • What changes do you think you could make in your intake to get closer to the recommended guidelines? Would this change be easy or hard for you to do? Why?

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything