PRINCIPLES OF MANAGERIAL ACCOUNTING(answer question )

  
1 Variances: 
HDD makes chairs. They figure it takes about 15 minutes to make each chair. During May they made 200,000 chairs. Labor costs were $1,512,000, which was paid to workers for 54,000 hours used on the chairs. The budgeted labon rate is $30 per hour.
Required:a) 
What was the budgeted cost for the 200,000 chairs?
b) Calculate the [two] labor cost variances. Label all variances explicitly
———————————-
2 Cost Estimating- High/Low: 
Wiki, has recorded the following costs over the past several months based on the number of tickets sold:

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Use the High-Low” method to answer the following:
a) What are the Variable Costs per ticket sold
b) What are the Fixed Costs, in total? 
c) If 5,000 tickets were sold what you would estimate the costs to be.
———————————–
3. Overhead: 
Over& Underapplied: Monte Doggie Inc. is in the profitable Dog Clothing business. They apply overhead based on the labor hours for the humans working there. They estimated total overhead cost would be $800,000. Budgeted labor costs were $2,000,000 with 40,000 labor hours budgeted. Actual overhead costs incurred were $836,000 and actual labor hours were 38,000. 
a) What is the predetermined overhead rate? (Label it correctly) 
b) By how much is it over or under applied (in total, NOT per hour & show calculation)
c) Is overhead over or under applied?
———————–
4 Break-Evenies. 
Tipsy Topper has decided to sell autographed doggie FOOD bowls so he can have a little spare cash for a trip to Paris to check out the Frenchie Poodles he’s heard about. It is going to cost him $50,000 to buy bowl molding equipment, plus he has to pay a one-time licensing” fee of $10,000 to Mr, Big Dog for protection. Each bowl will cost $4 for-the clay, $2 for the finish, $1 for shipping, and labor costs, which are: $20 per hour (they can make 5 bowls per hour). Topper thinks figures he’ll sell the bowls for $21 each. 
Required
A) How many bowls does Tipsy Topper have to sell to breakeven? 
B) How many to make $15,000 for that trip to French Poodle Land? 

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Online Class Help Services Available from $100 to $150 Weekly We Handle Everything